Blog Posts

Blog Posts

Praesent scelerisque tincidunt ullamcorper.


WordPress icin Eklenti Tavsiyeleri
 • Aralık 5, 2018

WordPress icin Eklenti Tavsiyeleri

Merhaba abdulbaki.net kullanıcıları blogumuz uzun suredir sosyal imleme sitesi olarak sizlere yayın yapıyordu. Uzun çalışmalar sonucu sizlere artık seo hakkında bilgilendirmek ve bildiklerimizi deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istedik. Sosyal imleme sayfamız en kısa sürede altsayfamızdan aktif olacaktır.

Gelelim ilk konumuza.

Okumuş olduğunuz bu blog WordPress altyapısını kullanıyor. Bu seçimin en büyük avantajı binlerce uygulama arasından seçip eklediklerinizle blogunuzu çok daha işlevsel hale getirebilmeniz. Ben şu an 31 eklenti kullanıyorum. Kullandıgım ve göze çarpan bir kaç eklentiyi sizlerle paylaşıyorum.

 • All In One SEO Pack: Doğrudan sosyal ağlarla ilgili değilse de genel anlamda blogunuzda yazdıklarınızı arama motorlarının daha iyi anlayabilmesi ve arama sonuçlarında yer alma ihtimalinizi arttırır. Yükleyin.
 • Google XML Sitemaps: Yine doğrudan sosyal ağlarla ilgili değil ancak içeriğinizi Google’a tanıtmanızı ve  Google Webmaster hizmetinden kullanım raporları toplamanızı sağlayan bir araç.
 • WordPress Related Posts: Yine doğrudan ilgili değil ama kesinlikle tavsiye ederim. Blogunuzda yazdığınız yazılarla ilgili eski yazılarınızı sayfa sonunda sıralayan eklenti.
 • Facebook Like Button: Bu eklenti her girişinizde istediğiniz alana ziyaretçilerinize yazıyı Facebook içinde tavsiye etme veya beğenme imkanı sağlar. Böylece arkadaşlarınızın arkadaşları da yazılarınızdan haberdar olarak blogunuza gelir. Çok ciddi bir trafik kaynağı olduğunu belirtmem gerek. Sakın ihmal etmeyin.
 • Google Analytics for WordPress: Blog sayfanıza Google Analytics kodlarını eklemenizi ve böylece ziyaretçi istatistiklerinizi inceleyebilmenizi sağlar. Sosyal medyaya yönelik bölümünü ayrıca aşağıda anlatacağım.
 • SexyBookmarks: Yarattığınız blog içeriğini seçeceğiniz farklı sosyal ağlarda kolayca paylaştıran ekleme. Sayfanın sonundaki sosyal medya ikonlarını çıkaran uygulama bu. (Türkiye’de popüler olmayan ağları ayarlar sayfasından çıkartmanızı tavsiye ederim)
 • WordTwit: Blog girişlerinizi otomatik olarak Twitter’a yollayan eklenti. Ayarlarında Twitter mesajının başında ve sonunda ne yazacağı, nelerin paylaşılacağını, bit.ly kullanıcı bilgilerinizi tanımlayabilirsiniz.
 • Şimdi önemli kısmına gelelim: benim otomatik paylaşım kalıbım şöyle: Yeni blog yazım: [title] – [link] #in #fb . Yani her blog yazımın yayınlanmasının ardından bu eklenti otomatik olarak Twitter’a ‘Yeni blog yazım: Sosyal ağ yönetim ipuçları http://bit.ly/eeeeee #in #fb’ şeklinde bir mesaj yollayacak. Böylece sizi Twitter’dan takip edenler haberdar olacak ve tıklayacak. Peki sonundaki #in ve #fb nedir? İşte kilit nokta orası. Facebook yönetimi bölümünde size ‘Selective Tweets’ diye bir uygulama yükletmiştim. İşte bu uygulama Twitter’da sizin bu girişinizde #in kelimesini görünce LinkedIN profilinize, #fb görünce de Facebook sayfanıza linki otamatik olarak yolluyor. Kesinlikle pratik!
 • WP Tweet Button: Blog yazılarınıza otomatik olarak ‘Twitter’da paylaş’ düğmesi yerleştirir. Re-tweet etmek isteyenler için büyük kolaylık. Ciddi bir trafik kaynağı. Ayarlarıyla oynayarak çok daha verimli hale getirebilirsiniz.
 • WPtouch: Son tavsiyem. Birçok kişinin sosyal ağları cep telefonundan takip ettiğini hatırlayacak olursak bu eklenti vazgeçilmez bir bileşen hale geliyor. Yaptığı şey, cep telefonuyla sitenize bağlanan kişiler için içerik ve tasarımınızı otomatik olarak cep telefonu ekranlarına uygun hale getirmek.
SEO Bölümü ™, arama istihbarat alanında dünya lideri, raporlama desteği sağlar, iş zekası panoları, web sitesi arama motoru optimizasyon analizi, anahtar kelime rütbe izleme ve kuruluşların daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur gerçek zamanlı web analitik yazılım. Arama ve sosyal medya pazarlama trendleri ortaya çıkartan işletme sahipleri, yöneticileri ve SEO uzmanları bizim topluluğuna katılın.
Google reklamlar (sem)
 • Kasım 4, 2018

Google reklamlar (sem)
Web sitenizle ilgili kelimelerde, Google’da arama yaptığınızda kaçıncı sayfadasınız? Diyelim ki cep telefonu satışı yapıyorsunuz. Google’da cep telefonu kelimesi arandığında siteniz ilk sayfada değil. O anda cep telefonu satın almak için arama yapan kullanıcının, Google ilk sayfa dışında sitenizi bulabilme ihtimali oldukça düşük. Çünkü insanlar aradığını ilk sayfada bulmak istiyor.

SEO Yazılımları ile bir gün içinde Google’da ilk sayfaya gelebilir, uygun maliyetlerle web sitenizi duyurup, bol bol müşteri çekebilirsiniz.
Google reklamlarıyla web sitenizle ilgili anahtar kelimeler arandığında ilk sayfada görünmek çok kolay ve hızlı. Üstelik bu reklam modelinde bütçeyi siz belirlersiniz ve sadece potansiyel müşteriniz Google Adwords reklam metninizi tıklayıp, web sitenize yönlendiğinde ücretlendirilirsiniz. SEM (Search Engine Marketing); web sitenizi internette ön plana çıkartır ve potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırır. SEM çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya hemen başlamak için SEO Yazılımları ile iletişime geçin..
Zaten Google Reklamı Veriyorsanız:

Google Adwords, uzman kişiler tarafından yönetildiğinde ve kurulduğunda çok daha performanslı çalışır. Google reklamlarınız gerçek bir Google Reklam Uzmanı tarafından yönetilirse daha üst sıralarda, daha ucuz tıklama başı maliyetlerle reklam verebilirsiniz. Ayrıca gerçek bir Google Reklam Uzmanı, gereksiz anahtar kelimelerde reklam gösterimlerini engelleyecek, daha hedefli reklam kampanyaları kurgulayacak, bütçeniz gereksiz yere tükenmeyecek ve bu sebeplerle reklamlarınızdan aldığınız geri dönüş çok daha yüksek olacaktır.

Arama Ağı (Search) reklamlarınızı, diğer farklı reklam modelleri ile (Remarketing, GDN, Alışveriş Reklamları…) ufak bütçelerle destekleyerek dijital pazarlamaya ayırdığınız bütçeden daha iyi verimler elde edebilirsiniz. Reklamlarınızın geri dönüşünü ölçerek, geri dönüşü düşük olan reklam modellerinden daha iyi performans gösteren reklam modellerine, düşük performanslı anahtar kelimelerden daha iyi verim aldığınız anahtar kelimelere bütçenizi aktararak aynı reklam bütçeleriyle daha fazla satış elde edebilirsiniz. Bu gibi optimizasyonların hepsini Google Reklam Uzmanı sizin için yapacaktır.

SEO Yazılımları ile tüm reklamlarınızı daha verimli hale getirebilir, internet reklamlarınızda çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?
 • Kasım 3, 2018

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar Kelime Araştırma:

Rehber

Giriş:

Günümüz SEO dünyasnda içerik, otorite, backlink, PR, index sorunu, sosyal medya’nın SEO ya etkisiden alın da her bir çok konuya kadar uzun tartışmaların yaşandığını görüyoruz. Fakat SEO’nun temeli olan Anahtar Kelimeler hakkında çok fazla bilgi alışverişinin olmadığı ortada, hatta hiç yok desek doğru olur. Eğer Anahtar Kelimeler yoksa SEO’da yoktur demek abartı olmaz.


Anahtar kelimeler SEO çalışmaları için birer pusula görevi görmektedir ve nereye gidileceğini gösterir. Şayet pusula çalışmıyor veya yanlış çalışıyor ise varacağınız yer de hedeflediğinizden çok farklı olacaktır.

Anahtar kelimelerin bu özelliği dışında bir özellikleri daha vardır o da; hedeflediğiniz sektör kullanıcılarının düşünceleri, istekleri, hatta kaygıları hakkında size bilgi verir…. ( Analiystic istatistiklerindeki küçük arama kutucuğu bu noktada size bilgiler verir)
Kısaca özetleyecek olursak, anahtar kelime araştırması günümüz dünyasında Pazar araştırmasıyla eşdeğerdir ve bu kadar önemlidir.
Anahtar Kelimelerden Maksimum Derecede Faydalanmak İçin Önce Nasıl Bulunduğunu Bilmelisiniz.
Eğer, kendi sektörünüzle alakalı çok fazla sayıda ve harika anahtar kelimeler bulmayı başarırsanız sadece arama motorlarının sizi desteklemesinden faydalanmış olmazsınız aynı zamanda hedeflediğiniz müşteri kitlesinin eğilimlerini rakip firmalardan çok daha iyi analiz eder ve anlarsınız.
Anahtar kelime arama işleminin çok önemli olmasına rağmen bazı websitesi sahipleri veya SEO uzmanları anahtar kelime arama sureci resimdeki gibidir:

Ama bugün her şey değişti:
Çünkü artık elinizde müşterilerinizin aradığı kelime ve cümleleri nasıl bulacağınızı sade bir dille ortaya koyan bir anahtar kelime arama rehberi var.
Ve şunun kesinlikle garantisini verebilirim, buradaki bilgileri uyguladığınız zaman, Google’ın sitenizi nasıl desteklediğinizi ve bsektörde hızla nasıl yükseldiğinizi kendinizi tecrübe edeceksiniz.
Ama dikkat edilmesi gereken ufak bir nokta var:
Anahtar kelime araçlarına elinizi atmadan önce kendi sektörünüzdeki niş pazarınızı belirlemeniz gerekmekte. Bu seçimizi yaptıkdan sonra el değmemiş ve rakiplerinizin haberi bile olmadığı anahtar kelimeleri aramaya başlayabilirsiniz.

Niş Pazarı: Akıllı Anahtar Kelime Aramakla Başlar
Yukarıda bahsettiğim gibi insanların çoğu anahtar kelimeleri Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da ararlar. Makalenin bundan sonraki kısmında bu kavramı kısaltarak GAP ‘‘Google Anahtar Kelime Planlayıcı’’diyeceğim.
Bu büyük bir hata:
Peki neden? Çünkü her ne kadar çok iyi bir anahtar kelime sorgulama aracı olsa bile GAP hep birbirine yakın kelimeleri önerir, yani yeni bir fikir verme noktasında kesinlikle yarasızdır.
Örnek Verecek Olursak:
‘’Futbol’’ dediğimiz’de aklınıza ne gelir?
Futbol ile çok yakından alakanız olmasa bile aklınıza şunlara benzer şeyler gelmez mi acaba?

Ama ‘‘ Futbol’’ kelimesini GAP’ın ‘‘ yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın’’ sekmesine yazıp ve Fikir Al dediğimizde.,

Bu kelimelerin hiç biri gösterilmiyor

 

Diğer bir ifadeyle söyleyecek olursak GAP sadece birbirine çok yakın olan kelimeleri gösteriyor.
Kelimler birbirine yakın ama direk anlamlı değil. Ve aynı zamanda bu sizin pazarınızda ne karlı kelimelerdir. Eğer bu anahtar kelimelerde yükselemezseniz şaşırmayın, çünkü herkes ve onların bütün sülaleleri bu anahtar kelimelerde yükselmek istiyorlar.
Yalnız bu söylediklerimden şu anlaşımasın GAP’ın önerdiği kelimelerde yükselmeye çalışmayın. Hayır benim demek istediğim şey bu değil, çok daha farklı bir şey ve ilerleyen bölümde bundan bahsedeceğim.
Benim söylemek istedğim şey GAP ve benzeri diğer anahtar kelime arama araçlarının size verdiği sonuçlara inanmayın.
Başarıya ulaşmak için Niş pazarınızı seçmelisiniz.
Niş Bulutu: Niş Pazarı bulmanın en kolay yolu.
Belki biraz şaşırabilirsiniz:
Tam olarak Niş Pazarı ne anlama geliyor?
Niş pazarı büyük bir sektörün sadece bir alt elementidir.
Örnek verecek olursak Futbol Topu satışı yapan bir pazardasınız. Yukarıda verdiğim örnekte gördüğünüz gibi GAP’ın sadece bir birine çok yakın anahtar kelimeleri verdiğini ve bu kelimelerin bizim işimize yaramadığını gördük.

 
Fakat yukarıdaki resimde gördüğümüz gibi bir alt segment ile alakalı kelimelerin işimize çok yarayacığından şüphem yok.
Kısaca Google Arama motorları algoritmasının mantığı bizim ilke aklımıza gelen mantık yürütme gibi değil. Site sahipleri genelde kendi sektörleriyle alakalı arama ve rekabet hacmi çok yüksek olan anahtar kelimelere girerek hata yaparlar. Halbu ki bunun tam tersi olarak ( özellikle yeni sitelerde) arama hacmi düşük olan kelimelerde sıralamaya girmeyi başararak ilerleyen süreçlerdearama hacmi yüksel olan kelimelere girmeyeçalışılmalıdır.
Bu metod kesinlikle Niş Marketinde uygulana bilecek en iyi metod olduğunu söyleyebilirim.

Buna daha bariz bir örnek verecek olursak:
Futbol Topu satın almak isteyen kişiler aynı zamanda,
– Serbest Vuruş Nasıl Yapılır
– En İyi Serbest Vuruş Örnekleri
– Futbolcular Nasıl Beslenir
– Antremanda Yapılması Gereken hareketler gibi anahtar kelimeler de arayabilirler. İşte bu tür anahtar kelimeler belirli bir Niş Pazarı’nın alakalı bir elementidir.
Yani, Mikasa Futbol Topu , Futbol Topu Niş Pazarı’nın bir alt segmeni (elementidir) .

 

İlk Niş Bulut Haritasını Oluşturma
Niş Bulut Haritasını oluşturmadaki amacımız ‘‘ Bir Sektör’’etrafında alakalı ama farklı bulutlar oluşturmak. Her bir bulut asıl Niş Pazarını temsil edecek.
Bu noktada yapmanız gereken ise sadece biraz hayal gücünüzü zorlamak ve not almak.

Bu şekilde en azından 5-6 tane, mükemmel anahtar kelimeler bulabileceğiniz Niş Pazarı oluşturmanız yeterli.
Şayet Niş Pazarı bulma noktasında zorluk yaşayacak olursanız birkaç strateji gösterebiliriz

Forumlar:
Sürekli güncellenen ve kullanıcı kitlesi fazla ve sürekli olan forumları niş bulma noktasında kullanabiliriz.
Google’da
”Futbol Topu”+”forumlar”
”Futbol Topu”+”forum” ve benzeri şekilde aramalar yaptığımızda ilgili Nişleri bulmak mümkün.

Bu amaç için BoardReader.com da kullanılabilir.

 

Ve çıkan sonuçlarda derinlemesine araştırma yapılabilir.Niş Pazarı için anahtar kelime fikirleri edinme noktasında forumlar iyi kullanıldığında eşsiz platformlar olabilir.

WikidPedia
Wikipedia her zaman gözardı edilen ve çok nadir akla gelen bir niş bulma platformudur.
Yapmamız Gerekenler:
1. İlgili Anahtar Kelimeyi Girmek ‘‘ Futbol’

2.İçerikde bizi igilendiren en yakın anahtar kelimeyi bulmak

3.Ve gelen sayfada

Yani 15-20 saniye de 3-5 tane bulduk bile:
– Dünya Kupası finallerinde kullanılan ilk renkli toptu
– Turnuvalara göre top üreticileri
– FIFA Dünya Kupası finallerinde kullanılan toplar
Zahmetli bir şey değil doğru mu?

BAŞ, GÖVDE VE KUYRUK

Şimdiye kadar Nişleri nasıl bulacağımızı anlattık. Şimdi ilgili Nişler de anahtar kelimeleri nasıl bulacağımıza bakalım.
Dünya’da SEO uzmanları anahtar kelimeleri 3 ana kategoriye ayırırlar Baş, Gövde (uzun) kuyruk.

 

(HEAD) BAŞ ANAHTAR KELİMELER: Bu tür anahtar kelimeler tek cümleden oluşurlar ve korkunç bir arama hacmine sahiptirler, haliyle aynı şekilde inanılmaz rekabetlerin yaşandığı anahtar kelimelerdir. Örnek: ‘‘Sigorta’’. İnanılmaz bir arama hacmi olmasına rağmen nokta atışı yapmazlar.
(BODY) GÖVDE ANAHTAR KELİMELER: Baş anahtar kelimelere göre arama hacmi ve rakabet oranı biraz daha düşüktür ama önemlidirler. Bunun yanı sıra Baş Anahtar kelimeye göre daha spesifiktirler. Örneğin: ‘’Araç Sigortası’’, ‘‘Ev Sigortası’’.
UZUN KUYRUKLU ANAHTAR KELİMELER: Tahmin edebileceğiniz gibi diğerlerine göre daha uzun. 4-5 kelimeden oluşurlar ve konuyu daha çok betimlerler. Örnek olarak. ‘‘ İstabullular için en ucuz Araç Sigortası’’, ‘‘ En Ucuz Araç Sigortası Nasıl Yapılır?’’ gibi.
Ben eforunuzu Gövde ve Uzun Kuyruklu Anahtar kelimeler için harcamanızı öneririm.
Neden mi?Yukarıda da yazdığım gibi, her şeyden önce Baş Anahtar kelimelerde Arama Motorları sılarlamalarında ilk sırada çıkmanız imkansıza yakındır ( özellikle yeni sitelerde) ve rekabet hacmi fazla olan kelimelerde. Bu kelimelerde sıraya çıkmayı başarmış olsanız bile bunun iyi bir trafiğe dönüşeceği kesin değil. Bu tür kelimelerde süt sıralara çıkmak için harcadığınız emeğin karşılığını üst sıraya çıksanız bile alamam gibi çok büyük bir riskiniz var. Bu yüzden bu tür anahtar kelmeleri pas geçin.
Yani diğer bir ifade ile ve örnekle açıklayacak olursak: SEO anahtar kelimesi yerine Kurumsal SEO Hizmetleri, SEO Uzmanı, SEO Uzmanı Nasıl Olunur, Gövde anahtar kelimleri kullanın. Hedefiniz yalnızca SEO kelimesinde yükselmek olsa bile.
Bu şekilde oluşturacağınız bir anahtar kelime stratejisi size ayrıca Uzun Kuyruklu Anahtar kelime aramalarında da ayrıca bir avantaj kazandıracaktır. Kesin bir oran veremem ama en azından %20 lik bir avantaj kazandırabilir. Bu %20 lik anavtaj ayrıca hiç aranmamış bir anahtar kelimede sizin sitenizin bulunması için geçerlidir.
Yani diğer bir ifadeyle anlatacak olursak,sitenizi Gövde Anahtar kelimeler ile optimize ederken aslında Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler içinde ciddi sinyaller vermiş olacaksınız. Çünkü yukarıda yazdığım gibi zaten Uzun Kuyruklu Anahtar kelimelerin aranma hacmi ve rekabet oranı düşük.

Google Anahtar Kelime Planner Nasıl Kullanılır?

Giderek artan ve korkunç bir bilginin muhafaza edildiği İnternet dünyasında kaybolmamak için bize yardımcı olan en önemli elementler hiç şüphesiz arama motorları ve onların çalışmalarındaki en büyük unsurlar olan anahtar kelimelerdir.
Ve özellikle SEO uzmanları için anahtar kelimeler üzerinde çalışılabilecek en iyi servislerden birisi ve en önemlisi Google Anahtar Kelime Planner’dir. Makale’nin bu bölümünde bu aracın kullanımını ele alacağız.
1. ADIM: Google Keyword Planner’a Erişim
Şimdi adın adım Google Anahtar Kelime Planner Kullanımını inceleyelim;
1. Google Anahtar Kelime Planner kullanabilmemiz için ilk önce bir Google Adwors hesabımız olması gerekiyor.

 1. Adwords hesabımızı aldıktan sonra ( ki almak ayet basittir bu yüzden detaya girmiyorum) Ana Sayfadan Anahtar Kelime Planlayıcı’ya gidiyoruz.

 1. Ana Sayfadan Anahtar Kelime Panlayıcı’ya girdikten sonra yönlendirildiğiniz sayfa’da Ne yapmak istersiniz? Sorusunun altında yapmak istediğiniz işlemi seçiyorsunuz.

SEO odaklı anahtar kelime çalışmaları için burada sadece 3 aracı kullanıyoruz.
– Yeni Anahtar Kelime ve Reklam Grubu Belirleyin
– Bir Anahtar Kelime Listesi İçin arama ve hacmini öğrenin veya anahtar kelimeri reklam grupları altında toplayın
– Anahtar kelime listestelerini yeni anahtar kelime fikirleri elde etmek üzere çoğaltın.
Evet, şimdi Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da eşsiz anahtar kelimeleri nasıl bulacağımızı göstermenin zamanıdır.
Google Anahtar Kelime Planlayıcı İsveç Çakısı’na benzer , farklı kullanım metordları SEO uzmnalarına inanılmaz avantajlar sağlar.
Başlayalım.

2.ADIM: Kullanılacak servis seçimi

Yeni Anahtar Kelime ve Reklam Grubu Belirleyin

Şunu unutmayın ki bu araçta bulduğunuz anahtar kelimeler bir maddenin atomları gibidir, yapıtaşı yani en temel element.

Burada bir mola verelim ve doldurulması gerek boşluklardan bahsedelim.


Şunu kesinlikle unutmamalısınız ki bu araçtan maksimim derecede verim alabilmeniz için DOĞRU BİLGİLERİ GİRMELİSİNİZ. Bu çok önemli olduğu için bölümleri daha detaylı açıklayacağım.

Ürün ve Hizmetiniz: Buraya girmeniz gereken bilgiler sizin anahtar kelimleriniz olmalı. Buraya 1-3 adet aynı Niş ile alakalı ama farklı anahtar kelimeler girmenizi öneririm. Örnek verecek olursak ‘‘ Futbol Topu, Forma, Krampon’’.
Açılış Sayfanız: Bu özellik aslında Adwords kullanıcıları için ama siz bazen kendi sitenizin adresini girerek siteniz için sağlam anahtar kelimeler bulabilirsiniz.
Ürün Kategoriniz: Bu kısımdan, farklı sektörlere ait Google’ıın Anahtar Kelime veritabanına ulaşıyorsunuz. Buradan bazen kaçırdığınız önemli anahtar kelimeleri bulmanız mümkün.
Hedefleme:

Bu kısımda Google otomatik olarak dil ve ülkeyi atar. Fakat siz istediğiniz dil ve ülkeyi seçerek hedefi değiştirebilirsiniz. Bu bölümdeki son kısımda bulunan Negatif Anahtar Kelimeler, reklam vermek istemediğiniz anahtar kelimeleri girmenizi sağlar. Adwords’un diğer bir özelliklerindendir.
Aramanızı Özelleştirin:

Parantez açarak bu kısmı da bölüm bölüm ne anlam ifade ettiklerine bakalım:
Anahtar Kelime Filtreleri: Burada kısaca sizin kriterlerinize uymayan anahtar kelimeleri filitreleyebiliyorsunuz. Örneğin, ayda 2.000 den az aranan anahtar kelimelerin listelenmesini istemiyorsanız, bu boşluğa 2.000 yazarak o kelimeleri liste dışına atıyorsunuz.

Burada yine aynı şeyi yapıyoruz ama ticari amaçlı olarak. Bizi ilgilendiren birim fiyatı giriyoruz.

Reklam Gösterim Sayısı Adwords kullanıcılarını ilgilendiriyor, o yüzden detaya girmiyorum.
Anahtar Kelime Seçenekleri: Bu sadece ne kadar geniş bir sonuç almak istediğinizi belirliyor. Burada her hangi bir değişiklik yapmanızı önermiyorum. Olduğu gibi kalsın.Planımdaki Anahtar Kelimeleri Göster sekmesi zaten Adwords kullanıcıları için.
Diğer sekmeye geçiyoruz.
Adwords Dahil Et/ Hariç ET: Gösterilecek sonuçlara eklemek istediğiniz veya çıkarmak istediğiniz, yani gösterilmesini istemediğiniz anahtar kelimeleri bu bölüme girmelisiniz.
Anahtar Kelimelerin gösterilmesini neden istemezsiniz?
Bunu bir örnekle açıklayayaım. Örneğin, SEO kelimesinde ilk sıralarda listeleniyorsunuz, işte bu sıralamada üst sıralarda yer aldığınız kelimeleri tekrar göstermemesi için Google böyle bir kolaylık sağlamış. Üst sıralarda yer aldığınız kelimeleri bu boşluklara girerek gereksiz önergelere engel olabilirsiniz.

Bir Anahtar Kelime Listesi İçin arama ve hacmini öğrenin veya anahtar kelimeri reklam grupları altında toplayın

Bu özellik diğerinden biraz daha farklıdır. Zaten daha önceden elinizde bulunan anahtar kelimelerin arama hacmini öğrenmenize yardımcı olur. Yani farklı bir ifadeyle bu özellik size yeni anahtar kelime alternatifleri sunmaz, sadece eninizdeki anahtar kelimelerin arama hacmini diğer bir ifade ile rekabet durumunu gösterir.
CSV dosyasında kaydettiğiniz anahtar kelimeleri ilgili butona tuklayarak yüklüyorsunuz.
İlgili butndan dosyayı yüklüyoruz.

Örnek’de ben;
SEO
Kurumsal SEO
Kurumsal SEO Hizmetleri
SEO Uzmanı
SEO Danışmanlığı
SEO Araçları
backlink
backlink Araçları
SEO Firmaları
SEO Nedir
Nasil SEO olunur
Anahtar kelimeleri’nin rekabet hacmine bakmış oldum. Geçtiğimiz süreç de Google aynı sekmede arama sayısını da gösteriyordu ama daha sonra bu özelliği desteklemedi. Fakat bu haliyle bile, arama hacmini bize göstererek, anahtar kelime istatistiği adına eşsiz bilgiler verebiliyor. Bu özellik sayesinde anahtar kelimenizin arama hacmini önceden görebilirsiniz.

Anahtar kelime listelerini yeni anahtar kelime fikirleri elde etmek üzere çoğaltın.

Şimdi Google Anahtar Kelime Planner’in diğer bir özelliği olan ‘‘Anahtar kelime listestelerini yeni anahtar kelime fikirleri elde etmek üzere çoğaltın’’ özelliğine bakalım.
Bu servisin özelliği yüzlerce hatta binlerce anahtar kelime kombinasyonunu bir araya getirmektir. Genelde çok fazla tatmin edici sonuçlar vermeyebilir ama sonuçlar içerisinde mücevher bulmak tamamen sizin sabrınıza ve yeteneğinize kalmış.
Bu özellik daha çok E-Ticaret siteleri için kullanılmaktadır.
Buradaki bölümlere resimdeki gibi anahtar kelimeleri yazın. X işaretine tıklayarak 3. Bir pencere açabilirsiniz.

 

Bütün işlemler bitince ‘‘ Arama Hacmini Al’’ butonuna tıklıyoruz.
Yukarı’da dediğim gibi çok fazla tatmin edici sonuçlar vermiyor ve genelde E-Ticaret siteleri için öneririm. Onun dışında çok fazla zaman harcamanıza rağmen kötü, hatta hiç sonuç alamayabilirsiniz.

3.ADIM: Anahtar Kelime Sonuç Sayfalarının Kullanımı

Bütün arama sonuçları geneli itibari ile aşağıdaki resimde olduğu gibi görünmelidir.

Sonuçların sol tarafındaki panel de bu şekilde dir.

Ayrıca bu Google’ın bu servisinin Reklam Gurbu Fikirleri ve Anahtar Kelime Fikirleri özeliği de vardır.

Bir çok kişi Anahtar Kelime Fikirleri kısmının çok daha önemli olduğunu ve Reklam Grubu Fikirleri ‘nin o kadar önemli olmadığını söylediğini biliyorum. BU DÜŞÜNCE ÇOK YANLIŞ.
Bu özelliler saysinde ayrıca bir anahtar kelimenin bulunduğunuz ay ve geçmiş aylarda ne kadar arandığını görme imkanınız da var. Yalnız bu rakamların ne kadar doğru olduğu bence tartışılır.

 1. ADIM: Anahtar Kelime Bulmak

Şimdiye kadar Google Anahtar Kelime Planner’in bütün özelliklerini ve fonksiyonlarını en ince detayına kadar gördük. Şimdi sıra site içeriğinizin optimizasyonu için gerekli olan eşsiz anahtar kelimeleri bulmaya geldi.
Bunun için Yeni Anahtar Kelime ve Reklam Grubu Belirleyin aracına geri dönüyoruz. Çünkü bu araç burada gösterdiğim ve var olan en iyi Anahtar Kelime Arama aracıdır.Ve ilgili boşluğa ürün veya firmamızla alakalı anahtar kelimeyi giriyoruz.

Fikir al butonuna tıkladığımızda gelen sonuçlar Reklam Grubu Fikirleridir.

Bu kısımda sektöre göre kaliteli Niş ler bulmanız mümkündür. Anahtar Kelime Fikirleri kısmında ise diğer ve çok daha fazla seçenekleri elde etmeniz mümkün. Bu sonuçta 150 küsür nahtar kelime seçeneği veriyor. Ayrıca bu anahtar kelimeleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu sonuçlardan sonra hangi anahtar kelimeyi kullanacağınızı belirlemek tamamen size kalmış.
Bir çok faktör olduğu gibi değerli anahtar kelimeyi belirleyen 3 temel faktörden bahsedebiliriz:
Arama Hacmi:
Ticari Amaç:
Organik SEO rekabeti:

3.BÖLÜM

UZUN KUYRUKLU ANAHTAR KELİMELER

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?
Google Anahtar Kelime Planlayıcı her ne kadar çok iyi bir araç olsa bile büyük bir eksiği var ‘‘ Google Anahtar Kelime Planlayıcı Herkese aynı kelimeleri sunar’’. Yani örbek verek olursak SEO ile alakalı anahtar kelime türevlerini incelediğimizde istisnasız herkese aynı önerilerde bulunur. Bu da geniş yelpazeli anahtar kelime oluşturulmasına engeldir.
Şimdi bu sorunu aşacak bazı tenikleri paylaşalım.
Bu noktada ilk önereceğim şey bir WordPress Eklentisi SEO SearchTerms Tagging 2 , Bu eklentiyi 400.000 bin kişi kullanıyor, en azından eklenti istatistikleri böyle söylüyor. Eklenti’nin İngilizce olmasına rağmen Türkçe de de çok başarılı sonuçlar verdiğini kesinlikle söyleyebilirim. Fikir edinme ve anahtar kelimelerin hacmini Google Anahtar Kelime Planlayıcı da ölçmek suretiyle kullanılabilecek bir araç.

Anahtar Kelime Bulucu Eklenti

 

Burada içeriğinizle alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirleyerek 2.Bölüm’de Google Anahtar Kelime Planner’da bahsettiğim şekilde kelimelerin arama hacmini belirleyerek ( uuzun kuyruklu olmak suretiyle) içeriğinize girebilirsiniz. Yuarıda vurgulayarak söylediğim şeyi burada tekrar edeyim, tek kelimelik anahtar kelimelerde özellikle yeni sitelerin sıralamalarda üst sıralarda teknik olarak yer alması mümkün değil ( Eğer Gerçekten bir SEO sihirbazı) değilseniz. Bu yüzden yeni sitelerin rekabet oranı düşük olan uzun kuyruklu anahtar kelimelerle işe başlamaları kesinlikle şiddetle önerdiğim bir yöntemdir.

….İle İlgili Aramalar:
Mutlaka dikkatinizi çekmiştir, Google’da arama yapıldıktan sonra listenin en altında aradığınız kelime ile ilgili aramalar ayrıca listelenir. Örnek:


SEO Uzmanı Anahtar Kelime

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için bu özellik altın madeni değerindedir ve asla bu özellik gözardı edilmemelidir.
Farklı sektörlerde ilgili uzun kuyruklu anahtar kelime aramalarında çok ilginç sonuçlar alabileceğiniz bu özelliği mutlaka normal aramalarınızda pas geçmeyin.

Efektif kullanıldığında 4-5-6 kelimelik anahtar kelimeler bile sunabilir.
Burada bir ipucu daha vereyim Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da bu kadar zengin anahtar kelime alternatifi vermez.

Forumlar:

Forumlar anahtar kelime alternatifleri bulmak için eşsiz kaynaklardan birisidir. Mutlaka dikkat etmişsinizdir, insanlar ilgili sektörlerle alakalı forumlarda mutlaka sorular sormaktadırlar. Bir ürün veya hizmetlealakalı yüzlercehatta binlerce sorular bulmak mümkün.
Bu tür soruları uzun kuyruklu anahtar kelmelere dönüştürmek için yapmamız gereken şey Google Arama Boşluğuna İlgili anahtar kelime+forum v.s yazarak arama yampak.
Örnek:
“Anahtar Kelime” + “forum”
“Anahtar Kelime” + “powered by vbulletin” v.s

İstediğiniz sektöre göre ve ilgili anahtar kelimelerde başlıklar uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturma noktasında size inanılmaz yardımcı olacaklardır.

Ubersuggest: Ubersuggest temelde Google’ın verilerini çeker ama farklı olarak çok fazla alternatifler sunar.Kullanımı da bir o kadar basittir.

Ubersuggest’ın sunduğu anahtar kelimelerin büyük bir bölümü sizin işinizi görmeyebilir ama bazıları kesinlikle aradığınız şey olabilir.

Google Trendleri: Sektöre göre mutlaka kullanılması gereken araçlardan birisidir. Özellikle bütün zamanlarda aranan kelimeler istatistiklerini görmek adına kullanıcılrına eşsiz imkanlar sağlarlar. Google Anahtar Kelime Planlayıcı dan farklı olarak size bütün zamanlarda smz konusu kelimenin arama hacmini göstermesi ayrı bir avantaj sağlar.
Özellikler büyük yatırımlar yapmak isteyen firmalar yatırım yapmak istedikleri ürün ve hizmetler ile alakalı internet üzerinde en sağlam istatistikler çıkaracakları servislerden birisi şüphesiz Google Trendleridir.

Ev Kredisi diye arama yaptığımızda söz konusu anahtar kelimeye son yıllarda artış olduğunu ve en son 3-4 yılda neredeyse stabil hale geldiğini görüyoruz.

Google Trendlerin E-Ticaret siteleri için önemini anlatmak için başka bir makale yazmak gerekir diye düşünüyorum.
Bunun dışında sayfanın en alt kısmında Google Trendler ilgili sektörle alakalı diğer anahtar keliemelri de sıralar.Konun önemini anlatmak için daha iyi bir örnek vereyim. Varsayalım ki bir cicarete girmek istiyorsunuz, yatırım yapacaksınız ama sektörle alakalı çok somut bilgiler yok elinizde. İşte bu noktada Google Trendlere danışmanız size iyi bir avantaj sağlayacaktır.
Örneğin İş Güvenliği Kursu işi revaçta olduğu dönemde düşünmeden girdiğinizde karşınız bu tablo çıkacaktır:

Yani önce tavan yapan ve sonra dibe vuran bir sektör. Akıllıca bir yatırım değil. İstatistikler stabil değil. Kaybetme oranı çok yüksek.
Fakat böyle riskli bir sektöre karşılık sürekli yükselen bir sektör aramaya ne dersiniz:Bayan Elbise diye Google Trendlerde arama yaptğımız da sürekli yükselen bir trend görüyoruz.

Google Tredleri daha etkili kullanmak tamamen sizin beceri, tecrübe ve hayal gücünüze kalmış. Google’ın bu servisi aracılığı ile ne tür uzun kuyruklu anahtar kelimeye yatırım yapacağınızı artık belirmlemek sizin elinizde.
Son olarak bazı seo uzmanlarının Scrapebox’u anahtar kelime arama aracı olarak kullandığını belirtmek isterim, fakat şahsen bütün kullanıcılara aynı kelimeleri önerdiği ve etkili olduğunu düşünmediğim için anlatma gereği duymadım.
Fakat pratik olarak en azından kendiniz müşahade etmeniz açısından denebilir.

4.BÖLÜM

Ticari Amaçlı Anahtar Kelimeler.

Eğer bana anahtar kelime seçinde en sık yapılan hata nedir diye sormuş olsalar, beklemeden ticari amaçlı kelimelere yeterince zaman ayrılmamasıdır derdim.
Hangi SEO uzmanına sorarsanız sorun size ticari amaçlı anahtar kelimelerin arama hacmi yüksek anahtar kelimelerden daha önemli olduğunu söyleyecelerdir.
Size bir soru sorayım:
Günlük 20.000 organik ziyaretçisi olan bir websitesi’nin ( Rusça Yayın Yapan) aylık gegeliri sizce kaç Ruble olabilir? 1 Dolar 35 Ruble.
300.000 Ruble? 9.000 Dolar?
400.000 Ruble? 15.000 Dolar?
500.000 Ruble? 20.000?
Yani aylık neredeyse 600.000 ziyaretçi. Gelir ne olur sizce?
Evet 45.000 Ruble (yani 1500) dolar desem.

 

Peki bu sitenin sorunu ne olabilir? Tabii ki anahtar kelime seçiminde sadece arama hacmine odaklanmış olması ve ticari amaçlı anahtar keliemleri ihmal etmesi.

Ticari Amaçlı anahtar kelimelerin nasıl bulunacağını anlatmadan önce bu tür anahtar kelimelerle alakalı kelime kategorileri ve alternatifleri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
İlgimi çeken bir şey var özellikle yabancı siteerde Top 10, En iyi, En ucuz v.s ile başlayan içerik başlıklarının hacmi ülkemizdeki setelere oranan %100 olduğunu söyleyebilirim. Şayet özellikle Amerikan menşeli sitelerin böyle başlık atmalarının tesadüf olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Ticari Amaçlı Anahtar Kelimeleri ve başlıkları 3 kategoriye ayırabiliriz.
1. Satın Al Anahtar Kelimeleri:

Bu tür başlık ve anahtar kelimelerde arama yapan kişilerin genelde kredi kartları ellerinde olur. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmeyecek anahtar kelime grubudur.

– Satın Al
– İndirim
– Kampanya
– Taksitli Al
– Vadeli
Ve benzeri gibi anahtar kelimeler ve türevleri. Daha somut örnek verecek olursak ‘‘ Ucuz Kitap Satın Al’’, ‘‘ İndirimli Bayan Elbiseleri’’

 1. Ürün Anahtar Kelimeleri:
  Ürin anahtar kelimelerini Satın al anahtar kelimelerinden ayıran en önemli özellik, genele değil özel bir ürüne veya hizmete hitab ediyor olmasıdır. Yani diğer bir ifadeyle nokta atışı yaparak kullanıcıyı belirli ürün veye hizmetlere yönlendirir.  1. İnceleme
  2. En İyi
  3. Top 10
  4. Top 100
  5. Belirli İsim ( Nokia, BMW)
  6. Belirli Ürün ( Samsung Galaxy 4)
  7. Belirli Bir kategori ( Erkek Gömleği, Kadın Çorabı)
  8. Ekonomik
  9. Karşılaştırma
  10. Ucuz
  Ve benzeri anahtar kelimelerden oluurlar.
  Burada yalnız ucuz ve ekonomik kelimelerini birbirine karıştırmayın ‘‘Ucuz’’ anahtar kelimesi daha etkindir. Bir örnek verecek olursak ‘‘ Ucuz telefonlar’’.
  3. Bilgi Verici Anahtar Kelimeler
  Doğrusunu söylemek gerekirse bu tür kelimeler Ticari Amaçlı anahtar kelimelerin bir alt kategorisi diyebilir , yani diğer bir ifadeyle dolaylı şekilde Ticari Anahtar Kelimeler ile ilgileri vardır.
 2. Nasıl yapılır
  2. Nedir
  3. En iyi yolu
  4. İpuçları
  5. Kullanımı
  6. Nasıl Kullanılır
  v.s anahtar kelimeleri kapsarlar. Bu tür bilgilendirici anahtar kelimeler yüksek arama hacimli ve düşük rekabetlidirler. Daha çok site trafiğinin artmasına yardımcı olurlar.
 3. Bir isim bulamadığım anahtar kelimeler
  Günümüzde kullanımı pek yaygın değil , aslında Google’ın pek sevmediği siteler kullanırlar.O yüzden hepsini yamayacağım buraya ama eminim sizler tahminedersiniz.

1.İndir
2.Bedava İndir
3.Ücretsiz İndir

Örnek olarak verecek olursak ‘‘ Bedava Film İndir’’ gibi.
Bir çok websitesi artık bu tür şeylere itibar etmedikleri için detaya girmiyorum.

Ticari Amaçlı Anahtar Kelime Hakkında Bilgi ve Nasıl Bulunur?
İtiraf etmeliyim ki yıllardır Yandex ile çalışan biris olarak Google’ın verilerine itibar ettiğimi söyleyeyem ama bu noktada işinize yarayacak bilgileri paylaşmaya çalışacağım.
Kaliteli Ticari Amaçlı kelimeleri bulak için yine Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanacağız.

 

Yeni Anahtar Kelime ve Reklam Grubu Fikirleri Arayın kısmına tıklayarak ilgili boşluğa anahtar kelimemizi yazıyorum.

Fikir Al’ tıklıyoruz. Ve gelen sayfada Anahtar Kelime Fikri ala tıklıyoruz.

Bu şelilde bir sonuç ortaya çıkması gerekir.

Önerilen teklifler ve rekabet oranları arasındaki farkları görmeniz mümkün. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da 3 rekabet oranı vardır, Orta, Yüksek ve Düşük. Özellikle yeni açılan siteler için rekabeti düşük ve orta olan anahtar kelimeleri örebilirim. Genelde pahalı olan yüksek rekabetli kelimeleri tercih etmek gibi çok yanlış tercihler yapılabilmektedir.
NOT: Google rekabet gücü diğer dillere göre çok daha fazla olan İngilice anahtar kelimelere daha çok değer vermektedir ve Ticari amaçlı anahtar kelimeler kıyaslanamayacak kadar farklıdır.

Bazı webmasterlerin İngilizce sitelere yönelmelerinin en önemli sebebi budur.

5 BÖLÜM: İçerik Oluşturma

SEO’nun değişmez ve altın kuralı, İçerik.

 

Google’ın her zaman içeriğe önem verdiğini biliriz ama buna önem vermeyiz. Yüksek miktarlarda harcamalar yaparak backlink alırız ama içeriği nedense önemsemeyiz. Benim şimdiye kadar bir türlü anlamadığım şey neden web sitesi sahiplerinin daha çok backlink çalışmasına önem verdiği ve içeriği ihmal ettikleridir.
Google’da arama yaptığımızda backlink ile alakalı yapılan aramaların içerik ile alakalı yapılan aramalardan kıyaslanamayacak kadar fazla olduğunu görüyoruz. Neden? Özellikle Türkiye’de içeriğin önemi hala anlaşılmış.
Neden backlink çalışması yapan SEO uzmanları daha çok ücret taleb ederken içerik oluşturan arkadaşlar daha az taleb ediyorlar? Halbuki tam tersi olması gerekmez mi?
Neden gelişmiş ülkelerde içerik oluşturma fiyatları backlink paketlerinden daha pahalıdır? Rusya’da 500 karakterlik orta düzey bir makale fiyatı 8-10 dolardan başlarken bizde denen 2 dolardır?
SEO’nun altın kuralı içerik oluşturmakdır, faydalı ve yaralı içerikler.
Şimdiye kadar ele aldığımız bütün anahtar kelime bulma çalışmalarından sonra yapmanız gereken şey inanılmaz kaliteli içerik oluşturmaktır. İçerik oluştururken niceliğe değil niteliğe odaklanmalısınız. Alanında otoriter, referans olan içerikler. İnsanlar okuyunca paylaşma gereği hissedeceği, yani diğer bir ifade ile okuduğu bilginin çok değerli olduğuna inanmalı ve paylaşma gereği hissetmelidir.
Türkiye’de maalesef içerikler arama motorları için oluşturuluyor. En büyük haber portalları bile bunu yapıyorlar. Değer oluşturma odaklı değil, arama motoru ve para kazanma odaklı içerikler.
Sektrünüzle alakalı anahtar kelimeleri belirledikten sonra,içini görsellerin süslediği uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun uzun içerikler oluşturmanız gerekiyor. Ama sırf içerik uzun oldun diye değil, gerçekten bilgilendirici olmalı.
Burada anlatılanları yaptığınızda sitenizin kalıcı bir başarı sağlayıp yükselişe geçtiğini göreceksiniz.
Buna somut bir örnek vereyim, hatta birkaç tane.
Rekabet oranı çok yüksek olan Samsung Galayx 3 hakkında paravan olarak kullandığımız bir blogda 2012’de bir makale yazdık ‘‘Samsung Galaxy S3 Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey’’ Makale Rewrite marifetiyle yazıldı. Yani 4-5 kaynaktan toplanan bilgiler harmanlandı ve yeniden yazıldı. Fakat diğer sitelerdeki makalelerden, 2000 yakın cümle video, resim v.s ile içerik oluşturuldu.

1.5 yıllık bir zaman zarfında 90.000 okunma ve Google’da 1. Sayfa 3. Sıra. Rekabet hacmi çok yüksek bir anahtar kelimede ve paravan bir blogda. Zamana göre içerik sayısı çok az olan bu blogda buna benzer bir çok içerik var.
Diğer bir örnek: Aynı blog’un Rusça versiyonunda

Aslında bu makalenin bir kısmı kopya,sadece daha etkili olacağını düşündüğüm ek bilgiler girdim ve kopyalama yaptığım asıl siteye göre uzun kuyruklu ve doğru anahtar kelimeleri girdim.

1 yılda 115.000 e yakın okuma ve bir o kadar trafik. Aynı sitede buna benzer bir çok örnek var. Ve daha bir çok farklı sitede. 

Şimdi soru şu?
Sitenize yılda 5 milyon hit getirmeyi garanti eden bir backlink paketine ne kadar bütçe ayırısınız?
1.000 TL
2.000 TL
4.000 TL
5.000 TL ?
Eminim 5.000 TL yi gözden çıkaracak kişiler vardır.
Peki sitenize yılda 5 milyon getirmeyi garanti eden 100 içerik için ne kadar bütçe ayırısınız?
100 TL
200 TL
1000 TL?

Ben söyleyeyim 250 TL. Altının değeri 250 TL. Yasal olmayan, kopya v.s içerikler dışında içerikten dolayı ceza alan bir site duydunuz mu? Ben duymadım. Backlink paketleriyle, para vererek sitemizi riske atarken, Google’ın omazsa olmazı olan içeriğe burun kıvırıyoruz. YANLIŞ.

NOT: Burada vurgulamak istediğim şey link inşası veya backlink .alışması yapılmasın değil.
250 Cümle Hastalığı
Bir çok platformda yazılı bir içeriğin en az 250 karakter olması gerektiği kanaati var. Sorularım şu:
1.Bu bir kritermidir?
2. Bu kriteri kim koymuş?
3. Ben bu kritere uymalıyım?
Cevaplar bence şöyle olmalı: Bu bir kriter değil, saçmalıktır. Bu kriteri kim uydurmuş bilmiyoruma ama ben bu kritere uymam.
Zaten genelde site sahipleri böyle bir yalanın peşinden koşuyor o zaman siz farklı bir yola yönelmelisiniz, daha fazla içerik, 1000 cümle, 3000 cümle.
Anahtar Kelimelerinizi FAYDALI, ÖZGÜN, İÇERİKLERE dönüştürün. Siz değer oluşturmaya aday olun o bunu başarısanız para sizi bulacaktır.