Seo

Kaliteli SEO Firması Nasıl Anlaşılır?

 

Bu uyarıyı dikkate almalısınız, çünkü SEO firması sitenize zarar verebilir.

SEO firmaları hakkında en çok tartışılan faktörlerden bir tanesi yapılan çalışmaların siteye zarar mı, fayda mı sağladığı. Eğer işi veren kişi olarak siz SEO hakkında bir şey bilmiyorsanız bunu anlamanız mümkün değil. Sadece satışlarınızda artış varsa belki bazı ipuçları elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda SEO ajanslarının siteniz için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vereceğiz böylece tam olarak ne istediğinizi ve karşılığında ajansının size ne sağladığını görmüş olacaksınız.

Bu makaleyi üç kısımdan oluşturdum . Birinci kısımda yapılan SEO çalışmasının sitenize zarar verip vermediğini nasıl anlayacağınızı, ikinci kısımda nasıl yardımcı olduğunu, son kısımda ise SEO firmalarıyla uyumlu şekilde nasıl çalışılması gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

SEO Firması Size Zarar Veriyor: Yanlış Şeyler Yaptıklarını Gösteren İşaretler;

Bir SEO firması veya uzmanıyla anlaştınız ve sihirli değneğiyle sitenizi ilk sıraya çıkaracağını mı sanıyorsunuz?

Tabii ki hayır.

Bunu yerine özellikle anlaşmanızın ilk aylarında neler yaptığını tam olarak anlamanız gerekir. Onların neler yaptığını ne kadar erken anlarsanız sitenizin ilerde daha fazla zarar görmesiniz engellemiş olursunuz.

Şimdi sorun oluşturacak unsurlara geçelim.

1.Size Gösterecek Hiçbir Şeyleri Yok

SEO firmasının size göstermesi gereken bazı şeyler vardır.Bunlar sonuçlar veya sıralamalar değil. Size yaptıkları/yapacakları SEO çalışmalarını göstermeleri gerekiyor.

Anlaşmadan sonra iki üç veya beş ay içerisinde,  ayrılan bütçeye, anahtar kelime rekabetini de göz önünde bulundurularak, çok etkili SEO sonuçları alınabilir bu yüzden beklentiniz bu zaman zarfında karşılanmıyorsa panik yapabilirsiniz.

SEO ajansına parayı vermeden ve verdikten sonra bu parAyle ne yapacaklarını sormanız sizin en büyük hakkınız.

Çalışmaya başladıktan bir iki hafta sonra size göstermeleri gereken bazı çalışmalar şunlar olması gerekir:

 • Sitenin SEO analizi
 • Sitenin link profili
 • Site için hazırlanmış optimize edilmiş içerik
 • Başka web sitelerinde yayınlanan ve sizin sitenize link veren tanıtım yazıları veya makaleler.

Bunlar sadece başlangıçta olması gereken örnek verebileceğimiz faktörler, böylece siteniz için bir şeyler yapıldığını somut olarak görmüş olursunuz.

2.Sizden hiçbir şey istemiyorlar
Sitenizin SEO çalışmasını yapan firma sizden şunları istiyor olması gerekir;

 • Kontrol paneline editör veya admin erişimi
 • Google Analytics’e admin erişimi veya sadece görüntüleme
 • Webmaster Tools’a erişim
 • Sosyal Medya hesaplarınıza erişim
 • Hedeflenen anahtar kelimeler
 • Son denetlemeler/cezalar/yapılan çalışmalar hakkında bilgi
 • Eğer bunların hiç birini istemediyseler, bol bol spam sitelerinden sitenize backlinkler alma ihtimalleri yüksek.

Yukarıda sıraladığım hesaplara erişimi olmadığı için meydana gelen değişiklik ve uyarılardan kesinlikle haberleri olmaz ve istemeyerek bile olsa siteniz ciddi zarar verebilirler.

Örneğin: SEO firması Web Yönetcisi Araçlarına erişim sağlamamış ise Google’ın gönderdiği uyarıları göremez. Aşağıdaki site mobil sorunları yaşadığı için Google uyarı göndermiş.

Google Webmaster Tools

 1. Daha İyisi İçin Öneri Yok

Eğer sizden somut şeyler istemiyorsa veya söylemiyorsa bu durum şüpheli hatta hiçbir şey  yapmıyor da olabilir.

Sessiz sedasız işler yürü, işi veren aramadığı/sormadığı sürece daha iyi sonuçlar almak için öneriler yapılmaz. Fakat her şeyden önce müşterileriyle sürekli iletişim halindedir.  Başarılı SEO çalışmasının işi veren firma ile ortak yapıldığının farkında olduğu için sürekli önerilerde bulunur. Her siteye aynı SEO teknikleri uygulanmadığına göre her site için farklı öneriler olması gerekir. SEO firmasının yapması gereken önerileri yazının ilerleyen kısmında açıklamaya çalışacağım.

.4. Taktiklerini paylaşamazlar

Eğer SEO hakkında biraz ilginiz varsa mutlaka firmaya sorarsınız.

Tam olarak neler yapacaksınız?

Ve alacağınız bu cevaplar sizi endişeye sevk etmelidir.

 • “Efendim bizim SEO çalışmalarınız sizin sitenizin güvenliği için gizli kalmalıdır.”
 • “Bu sektörün doğasından dolayı sırlarımızı paylaşamayız’’
 • “Farklı şeyler yapıyoruz ama bütün bu çalışmaların sonucunda arama motoru optimizasyonu gerçekleşiyor.”
 • “Bir ton şey yapıyoruz, bunları açıklamamız aylar alır.”
 • “Siteye bot koyacağız .” Kurumsal site için söylenen gerçek bir hikayeden alıntıdır.
 • ‘‘Kendi yazılımlarımız var, bir iki haftada backlink alarak bütün anahtar kelimelerde birinci sırada olacaksınız’’.

Bu ve bunlara benzer cevaplar alırsanız oradan hemen uzaklaşmanızı tavsiye ederim, çok ucuz fiyatlar verseler biler.

İşini dürüst yapanlar bu tür yöntemlere başvurmazlar ve sizden bir şey saklamadan yapacaklarını anlatırlar.Çünkü burada gizlenecek çok fazla bir şey yok. SEO yapmayı öğrenmek isteyen bir kişi bunu bir firmadan öğrenmesine gerek yok ki , bilgiyi saklamaz.

Eğer sorunuza cevap alamadıysanız uzak durun.

5.Manual Spam İşlemi

Manual ceza sitenizin başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir.

Google

 

 

Manual ceza işlemini ancak e-mail aracılığı ile alabilirsiniz.Eğer SEO firmasıyla çalışmaya başadıtan bir iki ay sonra manula ceza aldığınıza dair bir e-mail alırsanız yanlış bir şeyler yapıldığından şüphelenebilirsiniz.

Ama bu bütün suçun SEO firmasına ait olduğu ve anlaşmayı bozmanız gerektiği anlamına gelmeyebilir. Ama bu noktada yapmanız gereken şey, firmadan mantıklı ve tatmin edici bir açıklama almak ve nedeni  net bir şekilde öğrenmek olmalıdır.

6.Sıralamadan Düşüş

Sitenin Google sıralamalarından düşmesinin bir çok nedeni olabilir ( ama çalışmayı göz ardı etmeyin). Eğer sıralamalardan hızla düşmeye başlarsanız SEO firmasının yanlış şeyler yaptığını düşünebilirsiniz.

Tam olarak firmanın ne yaptığını öğrenmeniz gerekir. Eğer yapılan açıklamalar tatmin edici değilse, şüpheliyse, kaçamak cevaplar geliyorsa işi orada sonlandırabilirsiniz.

7.Ziyaretçi Sayısında Azalma

Bu çok kötü bir şey.

Ziyaretçi Düşüşü

Son üç başlıkta olduğu gibi bu durumdan da direkt SEO firmasını sorumlu tutmak yanlış olur. Ama şüphelenmek için yeterli bir enden.

Önce ziyaretçi düşüşü olduğu dönemde Google algoritmasında bir yenileme olup olmadığını öğrenin. Ciddi trafik artışı ve düşüşleri genelde bu dönemde meydana gelir.Daha sonra hangi değişikliklerin sitenizi olumsuz yönde etkilediğini belirlemeye çalışın. Son olarak Seo firmasının bu konuyla ilgili ne tür önlemler aldığını öğrenin.

8.Yanlış anahtar kelimelerde yükselmek.

Hangi anahtar kelimelerde yükselmeniz gerektiğini bilmelisiniz ve aynı zamanda Google Analytics kullanımı hakkında ufak tefek bilgi edinmeniz doğru anahtar kelimelerde yükselip yükselmediğinizi anlamaya yardımcı olacaktır.Bu konuyla alakalı analiz yapmak için Edinme → Organik→ Anahtar Kelime

Düzenli olarak doğru anahtar kelimelerden trafik aldığınızı kontrol edin. Eğer yanlış anahtar kelimelerden trafik alıyorsanız bunun mutlaka bir sebebi vardır. Eğer daha önce yüksek trafik aldığınız anahtar kelimeleri bırakıp yeni anahtar kelimelere yönelirseniz, bu da sorun.

Sizin amacınız en baştan detaylı araştırmalar sonucu belirlediğiniz hedef anahtar kelimelerde yükselmek olmalı. Eğer alakası anahtar kelimelerden yüksek trafik geliyorsa bu gösterir ki Seo firması bir şeyleri yanlış yapıyor.

9.Sitenize gelen şüpheli backlinkler

Dikkat etmeniz gereken diğer önemli husud sitenizin link profilidir. Sizin link profiliniz Google’a  ‘‘Beni buna göre yükseltmelisiniz’’ anlamına gelir. Eğer link profiliniz kalitesliyse sonuç başarılı olur, değilse hazin son.

Karışık link profiliniz varsa sorunlu sonuçlarla karşılaşacaksınız demektir.

Link profili nasıl sorun teşkil eder ? Eğer spam yapan sitelerden geri link/backlink alırsanız siteniz Google’ın gözünde şüpheli siteler arasında yer alır.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi:

örnek resim
örnek resim

Buna benzer alakasız ve spam yapan, hatta sğam yapmayan ama kalitesiz backlinkler sitenizi aşağıya doğru çeker. Hiçbir faydası yoktur. Özellikle 2014 yılından itibaren Google algoritmasının güncellemelerinden donra.

SEO firması düzenli olarak link profilinizi kontrol ediyor mu? Etmiyorsa bu sorun olabilir. Çünkü bazı backlinkler kendiliğinden oluşur.

Örneğin: Bir video çektiniz ve youtube’a koydunuz, videonun açıklama kısmına da site adresinizi/domain girdiniz, bot dediğimiz yazılımlar aracılığı ile spam yapan bir site sizin videonuzu çekti ve sitede yayınladı ama açıklama kısmına eklediğiniz sitenize giden linkler birlikte. Sorun…

10.Anchor Text Backlink Optimizasyonu.

2012 yılında Google Penguen güncellemsiyle birlikte ceza alan sitelerin %3.1’i aşırı derecede anchor texlerden backlink alan siteler oldu. Anchor texden backlink almak iyidir ama doğru yapıldığında.

Anchor Text için anlaşılması için örnek verelim. Sitemizin www.abdulbaki.net olduğunu düşünelim ve SEO anahtar kelimesinde yükselmek istiyoruz. Bunun için SEO anahtar kelimesinden backlink alıyoruz.

Eğer bu şekilde bir anahtar kelimede çok fazla backlink alınmış ise bu kötü, sadece bu teknik üzerine konumlandırılmış SEO çalışmasın varacağı yer malum.

Sadece bu şekilde yükselme sağlanıyorsa SEO firmasından uzak durun.

SEO Firması Size Yardımcı Oluyor: Doğru Şeyler Yaptıklarını Gösteren İşaretler

Şüphesiz çok kaliteli SEO çalışması yapan SEO firmaları ve uzmanları var ve umuyorum ki siz de onlardan birisiyle çalışıyorsunuzdur. Çalışma yaptığınız firmanın kaliteli özelliklerinden bazıları şunlardır.

1.Düzenli Bilgilendirmer.

Kaliteli SEO firması yaptıklarını size gösterirler. Sitenizi ilk sıraya çıkaramamış olsalar bile çalışma yaptıklarını kanıtlayan çalışmaları düzenli olarak size sunarlar.

Örneğin

 • dofollow dahil backlink alınan sitelerin tam listesi
 • Sitelerde yayınlanan makalelerin tam listesi
 • Site analizinin tam metni ( site analizi yapan sitelerden alınanlar değil kendi yazdıkları, anasayfa, içerik, link profili ve diğerleri)
 • Siteniz için yeni içerikler site içi ve dışı veya mavcut içeriğin değiştirilmesi
 • Site yapısına müdahale
 • Aylık veya haftalık rapor, ücretsiz her an ulaşım, erişim.

SEO ajanslarının birinci sıraya çıkaran sihirli sopaları yoktur ama çalışma yaptıklarını açık bir şekilde ortaya koyma zorunlulukları vardır.

2.Daha iyisi için önerileri vardır

Yardım etmediğiniz hiçbir SEO size yardım edemez. Umarım bu cümle anlaşılmıştır.

SEO firmasıyla ortaklaşa çalışıldığında daha hızlı ve etkili sonuçlar alacağınızdan emin olun.  Onların önerilerine siz gecikmeden cevap verdiğiniz zaman başarı kaçınılmazdır ve bu SEO çalışmasının kalitesini arttırır.

Kaliteli SEO firmasının istek/önerilerinden bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya çalışması — Facebook, Twitter, YouTube, Google+, Linkedin gibi
 • Sosyal medya hesaplarının siteye entegre edilmesi
 • İçerik planı belirleme
 • Blok açmak
 • Saafanıza içerik eklemek
 • Mevcut içeriğe site içi bağlantılar eklemek
 • Sitedeki bütün içeriği optimize etmek
 • Görsellere anahtarlar/açıklamalara girme
 • txt dosyasını değiştirmek
 • xml kurmak
 • Site hızı optimizaysonu
 • WordPress tabanlı siteler için Cache , Yoast veya diğer eklentilerin eklenmesi
 • Mobil optimizayonu
 • Spam linklerin Disavow/reddeilmesi

Bunlar sadece bir kısmın bunlara benzer bir çok talep/ istek mutlaka anında karşılanmalıdır.

Kaliteli SEO firmasının sizden istedikleri şeyleri yük olarak algılama malısınız, tam tersi onların işlerini profesyonelce yapıp, şansa bırakmadıklarını gösterir.

 1. Sıralamanız Yükselir.

Herkes bunu ister, Google sırlamasında yükselmek. Eğer Google sırlamasında stabil şekilde yükseliyorsanız siteniz emin ellerde demektir.

Sitenizin güvenle yükseldiğini gösteren bazı işaretler şunlardır;

 • Siteniz hedef anahtar kelimelerde yükselir
 • Siteniz ilk sayfaya yükselir
 • Siteniz faklı uzun kuyruklu anahtar kelimelerde yükselir
 • Siteniz düzenli/sürekli şekilde yükselir. Haftada birkaç sıra düşmek ve yükselmek normaldir. Günden güne ciddi düşüler iyi değilir.
 1. Site trafiği düşüyor ama kazancınız artıyor

Farklı nedenlerden dolayı trafiğiniz düşebilir. Pekibu durum önemli mi? Kısmen evet ama kazancınız artıyorsa önemli değil.

Şunu bilmelisiniz ki sizin için önemli olan kitle değil, hedef kitledir. Az ziyaretçi ama çok kazanç sağlıyorsanız çalışma başarılıdır.

Yapmanız Gerekenler

Kaliteli SEO firmasıyla çalışıp çalışmadığınız anlamak için birkaç önerimi şu şekilde sıralayarak yazıyı bitirmek isterim.

1.Sabırlı Olun

İki veya üç aydır kaliteli SEO firmasıyla çalışıyorsunuz ama hala bir sonuç yok ortada, nasıl olacak. Savredin SEO zaman alır.

2.Kendiniz Araştırmalar Yapın

Kesinlikle SeEO ile ilgili kendi araştırmalarınızı yapmanızı öneririm.

SEO hakkında araştırmalar yapmanız hem SEO çalışmasını bizzat kontrol etmenize yardımcı olacaktır hem de kaliteli SEO çalışmasının nasıl yapıldığını kendi sitenize yapılan çalışmada görmüş olacaksınız. Yani teori – pratik =başarı

3.Onlarla Çalışın

SEO takım çalışmasıdır, ajansınızı başarıya giden süreçte partner olarak görmelisiniz. Eğer iyi bir ajansla çalışıyorsanız size bulundukları önerileri memnuniyetler yerine getirmelisiniz.

Parayı verdim düdüğü çalarım mantığıyla ilerlemeye çalışmayın. Çalışmanın ve çözümüm parçası omaya çalışın. Birinci sıraya çıktığınıza ortaya koyduğunuz emeğin keyfini daha iyi alırsınız.

5.Garanti veya para iadesi beklemeyin

SEO uzmanı birinci sayfa birinci sıra garantisi vermez ama kancınızın artacağına garanti vermelidir.  SEO çalışmasının %100 verim alınmaması çalışmanı başarısız olduğunu göstermez.

Kaliteli SEO çalışması mutlaka olumlu sonuçlar sağlar. Çalışmanın aynı zamanda Seo firmasına yüksek maliyeti vardır.

Düşünün SEO firmasıyla anlaşıyorsunuz, beş ay çalışma yapıyor, çalışma boyuna, personel çalıştırıyor, farklı işlemler için bazı servisleri kullanarak için yüksek miktarda ücretler ödüyor, farklı sitelerde yayınlar için bütçeler ayırıyor ve buna benzer bir çok gider.

Olmadı Para mı ver. Yukarıda belirttiğim gibi firma düzenli olarak yaptığı işleri tatmin edici şekilde sunmuşsa para iadesi istemek insafsızlıktır. Ortada harcana emek, zaman  ve para var.

5.Neyi İstediğinizi Bilmelisiniz.

Firmayla çalışırken onlardan ne istediğinizi yalın bir şekilde ifade edin.

Google’da birinci sıraya çıkmak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Bunu herkes istiyor ama nasıl çünkü buna göre firma bir bütçe belirleyecek, yani

Firma

 • İçerik oluşturacak mı?
 • Backlink çalışması yapacak mı?
 • İçerika analizi yapacak mı?
 • Lokal SEO çalışması yapacak mı?
 • Link profilinizi kontrol edecek mi?
 • Yeni Sosyal Medya Çalışması Yapacak mı? Ve daha bir çok soru.

SEO firması burada sıraladığım her şeyi yapmayabilir, hiç birini de yapmayabilir. Bunları firma temsilcileriyle görüşmelisiniz.

6.Onları Kontrol Edin

Bu zor bir iş değil. Ben SEO dan anlamıyorum, madem ben yapacaktım onlara para niye verdim, parayı verdim düdüğü isterim mantığıyla gitmeyin.

Ajans ne yapıyor, nasıl yapıyor, niye yapıyor bı soruları sorun. Aldığınız raporları iyi okuyun anlayın, yapılan çalışmaların önemini kavramaya çalışın. Soru sorun.

SEO Çalışmalarını Hafife Almayın

E-ticaretiniz yapılan SEO çalışmasına göre, başarıya ulaşacak veya başarısız olacaktır. Bunlardan birisinin meydana gelmesi sizin açınızdan çok önemli.

Eğer geçekten ticari başarınız sizin için önemliyse SEO’na önem vermelisiniz ve gereken yatırımı yapmalısınız

SEO firması size nasıl yardımcı oldu yada zarar verdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir