wordpress

WordPress icin Eklenti Tavsiyeleri

Merhaba abdulbaki.net kullanıcıları blogumuz uzun suredir sosyal imleme sitesi olarak sizlere yayın yapıyordu. Uzun çalışmalar sonucu sizlere artık seo hakkında bilgilendirmek ve bildiklerimizi deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istedik. Sosyal imleme sayfamız en kısa sürede altsayfamızdan aktif olacaktır.

Gelelim ilk konumuza.

Okumuş olduğunuz bu blog WordPress altyapısını kullanıyor. Bu seçimin en büyük avantajı binlerce uygulama arasından seçip eklediklerinizle blogunuzu çok daha işlevsel hale getirebilmeniz. Ben şu an 31 eklenti kullanıyorum. Kullandıgım ve göze çarpan bir kaç eklentiyi sizlerle paylaşıyorum.

  • All In One SEO Pack: Doğrudan sosyal ağlarla ilgili değilse de genel anlamda blogunuzda yazdıklarınızı arama motorlarının daha iyi anlayabilmesi ve arama sonuçlarında yer alma ihtimalinizi arttırır. Yükleyin.
  • Google XML Sitemaps: Yine doğrudan sosyal ağlarla ilgili değil ancak içeriğinizi Google’a tanıtmanızı ve  Google Webmaster hizmetinden kullanım raporları toplamanızı sağlayan bir araç.
  • WordPress Related Posts: Yine doğrudan ilgili değil ama kesinlikle tavsiye ederim. Blogunuzda yazdığınız yazılarla ilgili eski yazılarınızı sayfa sonunda sıralayan eklenti.
  • Facebook Like Button: Bu eklenti her girişinizde istediğiniz alana ziyaretçilerinize yazıyı Facebook içinde tavsiye etme veya beğenme imkanı sağlar. Böylece arkadaşlarınızın arkadaşları da yazılarınızdan haberdar olarak blogunuza gelir. Çok ciddi bir trafik kaynağı olduğunu belirtmem gerek. Sakın ihmal etmeyin.
  • Google Analytics for WordPress: Blog sayfanıza Google Analytics kodlarını eklemenizi ve böylece ziyaretçi istatistiklerinizi inceleyebilmenizi sağlar. Sosyal medyaya yönelik bölümünü ayrıca aşağıda anlatacağım.
  • SexyBookmarks: Yarattığınız blog içeriğini seçeceğiniz farklı sosyal ağlarda kolayca paylaştıran ekleme. Sayfanın sonundaki sosyal medya ikonlarını çıkaran uygulama bu. (Türkiye’de popüler olmayan ağları ayarlar sayfasından çıkartmanızı tavsiye ederim)
  • WordTwit: Blog girişlerinizi otomatik olarak Twitter’a yollayan eklenti. Ayarlarında Twitter mesajının başında ve sonunda ne yazacağı, nelerin paylaşılacağını, bit.ly kullanıcı bilgilerinizi tanımlayabilirsiniz.
  • Şimdi önemli kısmına gelelim: benim otomatik paylaşım kalıbım şöyle: Yeni blog yazım: [title] – [link] #in #fb . Yani her blog yazımın yayınlanmasının ardından bu eklenti otomatik olarak Twitter’a ‘Yeni blog yazım: Sosyal ağ yönetim ipuçları http://bit.ly/eeeeee #in #fb’ şeklinde bir mesaj yollayacak. Böylece sizi Twitter’dan takip edenler haberdar olacak ve tıklayacak. Peki sonundaki #in ve #fb nedir? İşte kilit nokta orası. Facebook yönetimi bölümünde size ‘Selective Tweets’ diye bir uygulama yükletmiştim. İşte bu uygulama Twitter’da sizin bu girişinizde #in kelimesini görünce LinkedIN profilinize, #fb görünce de Facebook sayfanıza linki otamatik olarak yolluyor. Kesinlikle pratik!
  • WP Tweet Button: Blog yazılarınıza otomatik olarak ‘Twitter’da paylaş’ düğmesi yerleştirir. Re-tweet etmek isteyenler için büyük kolaylık. Ciddi bir trafik kaynağı. Ayarlarıyla oynayarak çok daha verimli hale getirebilirsiniz.
  • WPtouch: Son tavsiyem. Birçok kişinin sosyal ağları cep telefonundan takip ettiğini hatırlayacak olursak bu eklenti vazgeçilmez bir bileşen hale geliyor. Yaptığı şey, cep telefonuyla sitenize bağlanan kişiler için içerik ve tasarımınızı otomatik olarak cep telefonu ekranlarına uygun hale getirmek.
SEO Bölümü ™, arama istihbarat alanında dünya lideri, raporlama desteği sağlar, iş zekası panoları, web sitesi arama motoru optimizasyon analizi, anahtar kelime rütbe izleme ve kuruluşların daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur gerçek zamanlı web analitik yazılım. Arama ve sosyal medya pazarlama trendleri ortaya çıkartan işletme sahipleri, yöneticileri ve SEO uzmanları bizim topluluğuna katılın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir